Badanie gastroskopowe jest to badanie bardzo dokładne i skuteczne - poza oceną wyglądu błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwia także pobranie wycinków do badania histo-patologicznego oraz wykonania testu urazowego w kierunku zakażenia Helicobacter pylori.
„Zwykłe” diagnostyczne badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia) nie wymaga jakichś szczególnych przygotowań, poza pozostaniem na czczo przed badaniem. Jeżeli badanie jest wykonywane w godzinach popołudniowych, należy nie jeść ok. 6 godzin przed badaniem.
Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej na lewym boku. Przed badaniem należy usunąć z jamy ustnej wszelkie ruchome protezy zębowe. Należy poinformować lekarza o ew. uczuleniu na leki, zwłaszcza te używane do miejscowego znieczulenia gardła (lidokaina).
Bywają sytuacje szczególne, kiedy musimy wykonać pewne dodatkowe badania przed gastroskopią. Zależy to od chorób, zwykle przewlekłych, na które choruje pacjent, a także od rodzaju zabiegów, które planujemy wykonać podczas gastroskopii.
Ponieważ poza gastroskopiami diagnostycznymi, mogą być także gastroskopie terapeutyczne, z zabiegami typu poszerzanie zwężeń, tamowanie krwawień, opaskowanie przełyku, usuwanie polipów itp.
W przypadków tych „poważniejszych” zabiegów zwykle potrzebne są parametry krzepnięcia krwi oraz morfologia krwi. Czasami konieczne jest odstawienie niektórych leków przeciwkrzepliwych kilka dni przed zabiegiem.